DW i OM (2010) – świadectwo Macieja

W dniach 15 – 17 października 2010 r. w Tenczynie odbywał się kolejny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło – Życie naszej prowincji. Na trzy dni do tej niewielkiej mieścinki zjechały wspólnoty oazowe z całej Polski, aby wspólnie słuchać Pana i uwielbiać Go za Jego wielkie dzieła.

Podróż grupki z naszego miasta rozpoczęła się około godz. 8:40, kiedy to wsiedliśmy do opóźnionego pociągu jadącego w kierunku Rzeszowa, gdzie czekała nas pierwsza przesiadka. W związku z małym poślizgiem musieliśmy biegiem opuścić pociąg i praktycznie na ostatnią chwilę wbiegliśmy do drugiego składu. Na szczęście nie było dużego tłoku i udało nam się zająć miejsca siedzące. Tuż po ruszeniu każdy oddał się swoim zajęciom. Jedni rozmawiali, drudzy czytali książki, a jeszcze inni szkolili swój warsztat gitarowy pod okiem bardziej doświadczonych muzyków. Szybko dojechaliśmy do Krakowa, gdzie po raz kolejny doświadczyliśmy Bożej Opatrzności, gdy udało nam się złapać ostatniego w ciagu kilku najbliższych godzin busa do Tenczyna, dokładnie z taką ilością miejsc, jaka była nam potrzebna. Na miejsce dotarliśmy około godz. 17:00. Zostaliśmy wylewnie przywitani, zostawiliśmy bagaże i udaliśmy się na pierwszy punkt programu.

Wszystko zaczęło się od Eucharystii. Dzięki niej poczuliśmy prawdziwą jedność, ponieważ zostaliśmy wspólnie nakarmieni Ciałem Chrystusa oraz Jego Słowem. Tuż po Uczcie Miłości udaliśmy się do auli św. ojca Pio na wieczornicę wspomnień, czyli czas w którym oazowicze uczestniczący na wakacjach w rekolekcjach różnego stopnia dzielili się świadectwem oraz wspomnieniami z nich. Na tym zakończył się dzień pierwszy. A przynajmniej jego oficjalna część programu, ponieważ jeszcze długo można było usłyszeć gwar radosnych rozmów i śpiewów stęsknionych za sobą ludzi.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy wspólną Jutrznią. Po niej był czas na śniadanie i znów chwilka wolnego czasu, by nacieszyć się sobą nawzajem. Później był czas na poranną szkołę śpiewu, po której br. Piotr Ferfecki OFM Cap., nowy moderator prowincjalny, wygłosił konferencję w której uświadamiał nas, że Chrystus nas wybrał i wciąż łowi nas swoim słowem, a my słuchani w nie powinniśmy dać się prowadzić. Centralnym punktem dnia była wspólna Eucharystia. Homilę wygłosił prowincjał br. Jacek Waligóra OFM Cap., który przypominał nam, iż najważniejsza jest prawda i to ona zawsze zwycięża. Następnie była kolejna konferencija, tym razem br. Tomasza Duszyca OFM Cap.. Warto też zaznaczyć, że tego dnia Bóg zrobił nam ogromną niespodziankę w postaci br. Tomasza Olejnika OFM Cap., który przyjechał spotkać się z nami aż z Litwy. Wieczorem przyszedł czas na godzinę świadectw, w czasie której przedstawiciel każdej wspólnoty dzielił się swoim świadectwem na temat słowa otrzymanego w zeszłym roku na OM w Tenczynie. Niesamowite było to jak realizowało się ono w życiu każdej grupy i jak pięknym drogowskazem było. Tym punktem zakończył się kolejny dzień. Także oficjalnie.

Kolejny dzień także rozpoczął się jutrznią, po niej było śniadanie. Tuż po nim był kolejny ważny punkt programu: modlitwa wstawiennicza za poszczególne wspólnoty wraz z otrzymaniem Słowa na kolejny rok formacyjny. Nasza wspólnota otrzymała przepiękny i bardzo mocny fragment z ewangelii św. Jana, kiedy to Chrystus prosił swego Ojca za swych uczniów (por. J 17, 6 – 21). Przyjmujemy to słowo z pokorą i postaramy się nim żyć. Następnie przyszła pora na Eucharystię, której przewodniczył br. Paweł Paszko OFM Cap., a homilię wygłosił br. Augustyn Chwałek OFM Cap.. Po Mszy został nam już tylko obiad i trzeba było się żegnać. W drodze powrotnej po raz kolejny doświadczyliśmy Bożej Opieki, gdy zaraz po wyjściu z ośrodka złapaliśmy prawie pustego busa i w komfortowych warunkach dojechaliśmy do Krakowa, skąd niemniej komfortowym busem wyruszyliśmy do Stalowej. To był błogosławiony czas i za to Chwała Panu!

Maciej R.
Wspólnota ze Stalowej Woli